Cemalpaşa Mah. Gazipaşa Cd. Sabancı Apt. Altı

Klima Çeşitleri Nelerdir?

Klima Nasıl Temizlenir?

Klima Çeşitleri Nelerdir?

İncekaş klima teknik servisi olarak bu yazımızda sizlere klima çeşitlerini tanıtıcağız.Klima çeşitleri nelerdir? sorusuna cevabımızı verelim. Klima çeşitlerini aşağıda başlıklar halinde ele alalım:

MERKEZİ KLİMA:

Bu, verimli soğutma becerisine bağlı olarak daha büyük evlerde en çok tercih edildiği için en yaygın soğutma sistemidir. Merkezi klimalar, iklimlendirme ve geri dönüş kanalları vasıtasıyla soğuk havayı dolaştırır. Duvar veya zeminlerde bulunan besleme kanalları ve kayıtlar, eve hava soğutmalıdır. Daha sonra, hava ısındığında, besleme kanallarına geri döner ve daha sonra tekrar klimaya taşınacağı yerlere kaydeder.

Merkezi bir klima sisteminin kurulması, boyutlandırma sistemin işlevselliği açısından çok önemli olduğu için çok fazla planlama ve hazırlık gerektirir. Yanlış boyutta bir sistem yüklerseniz, enerji verimli olsa bile, yardımcı maliyetlerinizin olması gerekenden daha fazla olduğunu görürsünüz.

DUCTLESS, MINI-SPLIT KLİMA:

Kanalsız, mini bölmeli sistemler, evin içinde, retro-döşemeli bölümlerde daha yaygındır. Merkezi klima sistemleri gibi, bu sistemler bir dış kompresör / kondenser ve bir iç üniteye sahiptir.
Evinizi tek tek odaları soğutmayı düşünüyorsanız, bu sistem tam size göre olabilir. Birçok kanalsız, mini bölmeli sistemler, dış üniteye bağlı olan dört iç üniteye sahiptir.

Her bölgenin kendi termostatı vardır, bu sayede her oda için sıcaklığı uygun şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu, özellikle kullanılan evin sadece belirli bir bölümünü soğutmak istiyorsanız, avantajlıdır.

PENCERE KLİMA:

Diğer klima çeşidi ise pencere tipi klimadır. Bir pencere klimasını kompakt bir ünite olarak düşünün, sadece belirli bir odayı soğutun. Ayrıca “üniter birim” olarak da bilinir, bu sistem bir odanın penceresine kurulur.

Pencere üniteleri bir odanın sıcak havasını dışarı çıkarıyor ve serin havayı ona üfliyor. Bu tip üniteler küçük alanlarda yaşayanlar için en iyisidir. Bu tür bir ortamda verimli bir şekilde serinlemediğini keşfedeceğinizden daha büyük bir ev için ideal olmazdı.

TAŞINABİLİR KLİMA:

Taşınabilir klimalar, pencere ünitelerinin bir sonraki jeneratörü olarak kabul edilir. Bu tip klima ünitesi odadan hava alır ve soğutur, ardından odaya geri yönlendirir. Ünite daha sonra bir pencereye monte edilen bir egzoz hortumu ile dışarıdaki herhangi bir sıcak havayı tahliye eder.

Pencere klima üniteleri gibi, taşınabilir klimalar sadece bir odayı soğutmak için tasarlanmıştır. Kurulumu kolay, çok yönlü ve uygun fiyatlı bir seçenek. Klimanızın taşınabilirliğinin, sıcak bir yaz gününde çok daha kolay bir şekilde soğumasını sağladığını göreceksiniz.

HİBRİK HAVA DURUMU:

Hibrid otomobiller gibi, hibrit ısı pompası sistemleri fosil yakıtları yakma ve çalıştırmak için elektrik kullanma arasında değişiyor. Sistem, para ve enerjiden tasarruf etmek için akıllıca iki enerji kaynağı arasında seçim yapar. Yükselen enerji fiyatları ile rehin tutulmanız gerekmeyecek.

Yaz mevsiminde, ısı pompanız normal şekilde çalışır, evinizden ısı çekerek dışarıda dağıtır. Kış aylarında, hibrid ısı pompası sisteminiz ters yönde çalışır, dış ortamdaki ısıyı çeker ve evinize dağıtır. Liseden Termodinamiğin İkinci Yasasını hatırlarsanız, sıcak bir nesneyi soğuk bir nesneye ısı aktardığını bilirsiniz. Soğutucu akışkan dış sıcaklığın altına düştüğünde, dış ortamdaki ısı ısı pompanızın bobinlerine ve dolayısıyla soğutucunuza aktarılır. Şimdi, çıkarılan ısı, eviniz için sıcak ve şartlandırılmış havaya dönüştürülebilir.

Hibrit Klimaların nasıl çalıştığı hakkında daha detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edin.

JEOTERMAL ISITMA VE SOĞUTMA

Jeotermal enerji sürdürülebilir, enerji verimli ve uzun ömürlüdür. Jeotermal teknolojisi, atmosferin altında ne kadar sıcak veya soğuk olursa olsun, aşağıda yer alan zemin sıcaklığı 55 derece oldukça sabit kaldığından, sıcaklığı alttan ayıklayıp evinize aktarabilirsiniz. Yere derin bir jeotermal bobin (”halkalar” veya “kuyu”) yerleştirilir ve evinizi ısıtmak ve soğutmak için kullanılabilir. Kışın, yeryüzünden ısı alınır; Yaz aylarında, ısı evinizden çıkarılır ve yere geri dağıtılır.

Call Now ButtonHemen Ara