Cemalpaşa Mah. Gazipaşa Cd. Sabancı Apt. Altı

KLİMA KOMPRESÖRÜ TAMİRİ NASIL YAPILIR?

Klima Nasıl Temizlenir?

KLİMA KOMPRESÖRÜ TAMİRİ NASIL YAPILIR?

Öncelikle klima taşıma işlemi için yanınızda bulundurmanız gereken malzemeleri açıklayarak başlayalım:

Tornavida

Yeni Bir Kompresör veya Tamir Edilecek Kompresör İçin Yeni Bir Silindir

Yoğun kullanılan bir klima sisteminde, klimaların kompresörlerinin belirli periodlarda değiştirilmesi veya onarılması gereklilikleri doğar.Bu gereklilik ya bir arıza sonucu ya da artık soğutmama şikayeti nedeniyle tezahur bulur.Eğer bahsettiğimiz sorunlar baş gösterdiyse kompresör değişimi ve tamiri için açıklamalarımızı okuyarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.Öncelikle kompresörlerin çalışma mantığından bahsedelim.

KOMPRESÖR NASIL ÇALIŞIR?

adana klima servisi

Yüksek basınç ve yüksek sıcaklıktaki bir maddeye gazı dönüştüren birim kompresördür.Kompresör içindeki soğutucu gaz yoğuşma bobinine aktarılır.Burada yer alan yoğunlaştırıcı bir yağ içersinden yol alan gaz sıvı halde soğutulur.Gazın yoğusması ile bir fan veya üfleyici ile dışarıya soğuk hava olarak aktarılır.Gazın soğutma da çeşitli klima sistemleri vardır bunlardan bazıları gazı soğutmak için soğuk suya batırma yöntemini kullanır.

KOMPRESÖRÜN DEĞİŞTİRİLMESİ İŞLEMLERİ

0 532 252 39 39 -Tıkla ve Ara

Kompresör değiştirme genellikle bir profesyonel tarafından yapılması gereken bir işlemdir.Her zaman bir profesyonel yardımına ihtiyaç duyan biri değil iseniz paradan tasarruf etmek amacıyla değişim işlemini siz de yapabilirsiniz.Kompresörün değiştirilmesi işlemini adımlar halinde anlatalım:

-ADIM 1, KOMPRESÖRDEKİ PROBLEMİ BELİRLEYİN

Klimadan gelen havanın sıcaklığını veya soğukluğunu kontrol ederek kompresörün sistem içinde çalışıp çalışmadığını anlamanız mümkündür.Eğer klimadan çıkan hava ısısı size yeterli gelmediyse bu bir kompresör sorunudur.Kompresörü değiştirme işlemine devam edelim.

-ADIM 2, KOMPRESÖR TİPİNİ KONTROL EDİN

Kompresörü değiştirmeden önce, sahip olduğunuz kompresör çeşidinden emin olup tanımlamanız gerekir.Kompresör çeşidinden emin olmalısınız çünkü piyasada çok sayıda çeşidi bulunmaktadır.Genellikle klimaların kullanım klavuzu el kitabında kompresör tipleri gösterilmektedir.

-ADIM 3, ELEKTRİK KAYNAĞINI KAPATIN

Elektrik kaynağını kapatmamanız büyük sıkıntılara, yaralanmalara yol açabilir.Öncelikle klimaya sağlanan elektriği kesmeniz gerekmekte.Klima kompresörü değişimine başlmadan önce tüm güç kaynaklarını kapatınız.

-ADIM 4,  SOĞUTUCU SİSTEMİ KASASINI AÇIN

Kasayı açtıktan sonra soğutucu akışkan sistemini göreceksiniz.Öncelikle akışkan halde olan sıvıyı temizleyin kasa içindeki ve en son olarak kasa içindeki Gaz Toplama işlemine geçin.Gaz Toplaması yapılmaması durumunda gaz kaçağı olacaktır ve klima gazı yenilenmesi gerekecektir.Klima gazını kaçırmadan bu işlemi yapmaya dikkat edin.

-ADIM 5, SOĞUTUCU GAZ HATLARINI KESİN

Soğutucu gazın geçtiği hatları kesmeniz gerekmekte.Bu hatlar kompresöre bağlanan hatlardır.Bu işlemden sonra kompresörü çıkarabilirsiniz.Yerinden çıkardığınız kompresörü dikkatlice bir kenara bırakın.

-ADIM 6, KOMPRESÖR HORTUMUNU ÇIKARMA

Kompresörü sökerken dikkat etmeniz gereken bir başka husus ise kompresör hortumudur.Kompresöre bağlı bulunan hortum kompresör yerinden çıkarlırken onunla birlikte çıkarılmalıdır.Kompresörler üzerinde genelde tek bir civata bulunur.Kompresörü bu civata yerinden çıkararak sökebilirsiniz.

-ADIM 7, KOMPRESÖRÜN DEĞİŞTİRİLMESİ

Yeni kompresör, kasa içine montaj civataları ile yeniden yerleştirilmelidir.En başta söktüğünüz soğutucu hatları yeniden kompresöre bağlayınız.Bu sırada kasa içinde yer alan bobinleri değiştirmeniz de önerilir.

-ADIM 8, TÜM PARÇALARI YENİDEN YERİNE TAKMA

Kompresör yerine monte edilip, hortum ve bağlantılar yeniden takıldıktan sonra kasa parçasını kapayınız.Ve kestiğiniz elektriği yeniden klimaya veriniz.Klimanız artık eskisi gibi soğutmaya başlayacaktır! veya ısıtmaya!

 

Gelir İdaresi Başkanlığı altyapısına uygun hizmet vermekteyiz.

 

Call Now ButtonHemen Ara