Cemalpaşa Mah. Gazipaşa Cd. Sabancı Apt. Altı

Klima Nasıl Temizlenir?

Klima Nasıl Temizlenir?

Adımlar Halinde Klima Nasıl Temizlenir?

klima temizleme

Soğutma filtreleri temiz ve kanatlar sorunsuz çalıştığında klimalar daha verimli çalışır. Klima temizleme işini kendiniz yaparak paradan tasarruf edebilir ve evinizi daha serin tutabilirsiniz.

Profesyonellere biraz klima temizliği bırakmak isteyebilirsiniz, ancak kendi başınıza bir merkezi veya oda klimasını temizlemek için bu makaledeki ipuçlarını kullanabilirsiniz.

Klima nasıl temizlenir? sorusunu kademeler halinde aşağıda cevaplayacağız.

1)Filtreleri Çıkarın

Fin tarağının doğru ucunu bobinlerinizin kenar boşluklarına eşleştirin. Sonra tarağı yerleştirin ve yüzgeçleri düzeltmek için yukarı doğru çekin. Elinizin kesilmesini önlemek için deri eldiven giyin. Fin tarağını çoğu yapı markette bulabilir, satın alabilirsiniz.

2)Merkezi Klima’nun İç Ünitesini Temizleyin

3)Kaba Tozları Elektrikli Süpürge İle Temizleyin

Bobinleri püskürtmeden önce tüm örümcek ağlarını, yaprakları, tozu ve kiri temizleyin.

3)Köpük Temizlik Spreyini Sıkın

Spreyi her iki bobinin tüm yüzeyine vurun ve köpüğün sizin için çalışmasını sağlayın. Eğer birikme ağır ise, naylon kıllı bir fırça ile yüzgeçlerin yönünde fırçalayın.

4)Dış Motorun Temizliği

                   klima nasıl temizlenir

Motorun yağlama delikleri üzerindeki plastik veya lastik kapakları çıkarın. Sonra her bir portun içine birkaç damla sıkın ve tekrarlayın.

Çoğu zaman, pencere ve duvar içi klima üniteleri, evaporatör ve kondenser serpantinleri veya soğutma kanatları tıkalı olduğundan soğuk havayı üfleyemez. Profesyonel temizlik maliyeti 50 TL’dir. Fakat tüm işi kendiniz yaklaşık bir saat içinde birkaç malzeme alarak yapabilirsiniz. Temizleme işlemi için her zaman bir klima servisi çağırabilirsiniz. Klima ünitenizi nasıl temizleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Klima Temizliği Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Önce plastik filtre tutucuyu / trim panelini çıkarın. Genellikle kapalıdır. Ardından pencereden çıkarın veya duvardan dışarı doğru kaydırın (yardım alın — ağırdır).

Bir pencere tipi klimada temizlik yapacaksınız, montaj çerçevesini ve kasayı çıkarın. Kasa vidaları genellikle alt kenar boyunca bulunur. Yeniden montaj sırasında aynı noktalara geri dönmeleri gerektiğinden, tuhaf uzunluktaki vidaların yerini not edin. Ardından bükülmüş soğutma kanatlarını bir fırça taramasıyla düzeltin. Fırça kiti ucuzdur ve çoğu marka markette bulunur.

İki kutu A / C bobin temizleyici satın alın . Her iki bobinden görünen tüm birikimi vakumlayın . Daha sonra her iki bobini de temizleyiciyle püskürtün. Köpük çalışırken, fan bıçaklarını ev temizleyicisi ve bir bezle temizleyin. Fan motoru plastik veya lastik kapaklı yağlama bağlantı noktalarına sahipse, bunları birkaç damla elektrikli motor yağıyla sıkın . Hava filtresini yıkayın (veya değiştirin) ve üniteyi tekrar takın. 

Bu işlemler sonucunda klimanız tam verim çalışacaktır. Eğer bir sıkıntı varsa sorununuz klima arızası ile ilgili olabilir.

Klima Temizliği İçin Gereken Malzemeler

                      klima dış ünite temizleme

Bu Proje için Gerekli Araçlar:

Başlamadan önce bu temizlik projesi için gerekli araçlara sahip olun – zamandan ve hayal kırıklığından tasarruf edersiniz.

  • 4’ü 1 arada tornavida
  • eski püskü giysiler
  • vakum
  • Ayrıca bir tarak ve deri eldivenlere de ihtiyacınız olacak.
  • A / C bobin temizleyici

  • Elektrik motor yağı 

 

Benzer gönderiler

Call Now ButtonHemen Ara